Nezařazené
Recenze: Kingston KC600. Pro upgrade počítače ideální parťák.
Trápí vás pomalé „startování“ počítače? Už to není, co bývalo a než se počítač rozhodne načíst všechny programy na ploše, stihnete zpořádat balení chipsů? Chápeme vás, hledáte způsob, jak vylepšit současnou sestavu, ale do upgradu už nechcete příliš investovat. Jedním z rozhodujících prvků v tomto segmentu je zaručeně výměna pevného disku za novější. Běžným standardem počítačů (který možná vlastníte) ze supermarketu, akčních marketingových nabídek a výprodeje skladů zeleného mužíčka byl ještě do nedávna klasický plotnový disk, který láká na velký prostor, nicméně přenosová rychlost je mizerná a lze ho označit jako „hlavní brzdu“ celého počítače. Výhrou v loterii nejsou ani první modely SSD disků, které se na trhu v tzv. „evolučním období“ masivně prodávaly, ale rychlost čtení a zápisu připomíná spíše loutkové divadlo.
Mimochodem, ještě dnes se tato zastaralá technologie využívá, zejména však z toho důvodu, aby došlo k vyprodání zaprášených krabic obchodních řetězců. Je na čase oprášit i váš počítač a dát mu druhou šanci. V naší redakci jsme došli do stejné fáze a tak se společně podíváme na modelovou řadu SSD disku s označením KC600, za kterou stojí úspěšná a po celém světě oblíbená společnost Kingston. Je třeba zdůraznit, že jsme zvolili tento model kvůli absenci NVMe portu na naší základní desce – ten mimochodem nabízí ještě vyšší přenosovou rychlost. Jaké jsou naše zkušenosti po několika měsíčním testování?
Solid-state drive, nebo chcete-li SSD disk od Kingstonu můžete pořídit v různých variantách a rozpoznat je můžete pod samotným názvem. My jsme zvolili modelovou řadu KC600, která disponuje řadičem Silicon Motion SM2259 a využívá moderní technologii 3D TLC NAND. I díky tomu vás překvapí špičkovou rychlostí datového přenosu (rychlost čtení 550 MB/s, rychlost zápisu 520 MB/s). Disk je zkonstruován ve standardním formátu 2,5″ a dá se využít s rozhraním SATA Rev III. Za zmínku stojí také 256bitové AES šifrování i technologie TCG Opal a eDrive (zajímavé spíše pro podnikavé jedince). K jeho přednostem patří nízká spotřeba, která činí maximálně 3,2 W, což je však u počítačové sestavy zanedbatelná hodnota. Zanechme teď technické specifikace a pojďme se podívat na samotný disk.
Balení není zřejmě třeba příliš popisovat. Pokud si tento model objednáte, dorazí vám v papírovo-plastovém blistru, které je třeba pro vyjmutí produktu poškodit, což může být v případě reklamace trošku oříšek, nicméně věříme, že s tímto diskem budete spokojeni a případná reklamace nehrozí. Pokud čekáte, že výrobce někam schoval příslušenství, pak jste na omylu, očekává se totiž, že potřebné kabely a montážní šroubky budete mít doma připravené. V případě, že vlastníte starší počítač, nebo notebook, kde je třeba vyřešit volný prostor, pak budete muset dokoupit redukční rámeček z 3,5″ na 2,5″ za pár stovek.
Co se týká použitého materiálu, výrobce vsadil na osvědčený hliník, v našem případě se jedná konkrétně o černou matnou úpravu se stříbrnými prvky. Na spodní straně se pak skrývá informační štítek, který kromě kapacity neprozradí nic důležitého. SATA konektory jsou také naprosto standardní. Mimochodem, celkem si můžete vybrat ze čtyř různých kapacit modelu KC600, které začínají na 256 gigabajtech až po 1024 GB model, který jsme si vybrali pro svůj počítač. Všechny mají stejný sekvenční zápis, stejnou spotřebu v zátěži a rozhraní SATA 6 Gb/s. Co se týká životnosti, u naší verze je garantováno 1200 TBW, takže můžete být v naprostém klidu.
O pár odstavců výše jsme se zmínili o šifrování. Vaše data si můžete snadno zašifrovat pomocí BitLockeru a to jednoduše přes ovládací panely, kdy stačí následně dokončit průvodce nastavením.Kromě toho je podporovaný i mnoha dalšími lockery typu TrueCrypt, OpenSSL, nebo třeba FileVault 2. Pomocí příkazu manage-bde -status se pak můžete přesvědčit, že disk využívá softwarové šifrování. Jen poznamenám, že softwarové šifrování je daleko jednodušší, než hardwarové, které vyžaduje nejenom širší znalosti takových zákroků. To jsme trošku odběhli od tématu, na kterém tato recenze stojí. Pro další dostupnější správu disku můžete využít software Kingston SSD Manager, který dokáže kromě aktualizace firmwaru, nebo zjištění stavu disku také kompletně vymazat obsah včetně všech zbytků.
Přechod ze starého disku na nový.
To je to hlavní, co bychom vám chtěli v tomto článku sdělit. Jakmile přejdete na SSD disk z klasické plotny, nebo prvních modelů flashových úložišť, poznáte rozdíl už po samotném startu (samozřejmě po instalaci operačního systému). Ať už tedy používáte svůj počítač občasně, třeba z toho důvodu, že je na dnešní dobu příliš pomalý, díky upgradu toho může ještě hodně zvládnout. Investice se pohybuje již od tisíce korun a záleží jenom na vás, kterou kapacitu si zvolíte. Úsměv na tváři vykouzlí i samotné kopírování a čtení souborů a samotná práce s nimi. Kdo dneska nemá SSD disk, jako by neexistoval a ten kdo říká, že se mýlíme, pak má v sestavě nejméně dva kousky.
Jak je to vlastně s tou rychlostí?
Pokud mluvíme o rychlosti úložiště, zaměřujeme se převážně na to, jak rychle se mohou data číst a zapisovat. U pevných disků totiž určuje časy čtení a zápisu rychlost otáčení jejich ploten. Při čtení souboru zaznamenává čtecí část hlavičky pozici magnetických záznamů při „průletu“ nad točícími se plotnami. U SSD není fragmentace problém. Části souborů mohou být zaznamenány náhodně v různých buňkách – a ve skutečnosti jsou tak navrženy – s malým dopadem na rychlost čtení, protože každá buňka je přístupná souběžně. Tento souběžný přístup ke každé buňce znamená, že soubory jsou čteny neuvěřitelně velkými rychlostmi – mnohem rychleji, než může dosáhnout HDD, bez ohledu na fragmentaci. To je důvod, proč systém s SSD jednotkou mám mnohem rychlejší odezvu, protože jejich schopnost přístupu k datům na celém disku. Váš starý disk si můžete nastavit jako sekundární a ukládat na něj například data, ke kterým nepřistupujete pravidelně.
Pokud bychom tedy shrnuli tento model, který dorazil k otestování, nabízí všechny výhody, které spotřebitel vyžaduje, navíc lze pořídit různé modely SSD disků v různých cenových kapacitách a výběr je opravdu široký. V případě, že hledáte efektivní a cenově dostupný upgrade pro váš současný počítač či notebook, pak KC600 rozhodně splní všechna vaše očekávání a za variantu s menší kapacitou 256GB zaplatíte přibližně 1200 korun. Pokud chcete pořádnou porci diskového prostoru, za verzi 1024 GB zaplatíte přibližně 4000 korun.
SSD | HDD |
---|---|
+ výrazně rychlejší přenos dat | – mnohem menší přenosové rychlosti |
+ dokonale tichý provoz | – hlučnější (hučení, vibrace, cvakání) |
+ úspornější provoz | – přibližně 2–3× vyšší spotřeba |
+ vyšší mechanická odolnost |
-
Novinky3 roky ago
Huawei zahajuje prodej sluchátek FreeBuds 4
-
Novinky2 roky ago
Recenze: Huawei Watch GT Runner. Sportovní hodinky stvořené nejen pro běžce
-
Android7 roky ago
Návod: Jak obnovit smazané textové zprávy na telefonu s Androidem?
-
Mobily4 roky ago
YouTube: Jak šetřit mobilní data při sledování videa?
-
Android6 roky ago
Video: 10 skrytých funkcí na Androidu. Znáte je všechny?
-
Android3 roky ago
Nová aplikace IBD Pod Kontrolou pomáhá pacientům s Crohnem a ulcerózní kolitidou
-
Android5 roky ago
Soutěž o elegantní tablet iGET Smart G101 s Androidem.
-
Novinky3 roky ago
Recenze: Huawei P50 Pro okouzlí svou výbavou a jedinečným designem