Novinky
Recenze: Huawei MateBook 14s. Dokonalý společník nejen na práci

O tom, že se čínské společnosti Huawei na světovém trhu s elektronikou daří, nemusíme příliš rozebírat. V pravidelném cyklu se totiž setkáváme s celou řadou nejrůznějších produktů, které sklízí pozitivní reakce a není se čemu divit. Tento oblíbený výrobce spotřební elektroniky totiž zabrousil také do odvětví přenosných počítačů, kde svými stroji srovnává laťku od známé konkurence.
Notebooky řady MateBook jsou opravdu vydařené a v minulosti jsme měli možnost otestovat Huawei MateBook 14 (2021) s povedenou výbavou a luxusním designem. Stejně tomu tak je u testovaného modelu MateBook 14s, na který se společně podíváme v této krátké recenzi. Novinka zaujme celohliníkovou konstrukcí, nízkou hmotností, dotykovým 2K displejem a slušným výkonem v zastoupení procesorů Intel Core i5.
Svým designem výrazně připomíná ostatní modely z nabídky přenosných počítačů MateBook a osobně se nám provedení opravdu líbí, každý precizní detail kovové konstrukce je totiž vyladěný na jedničku. Kov se postaral o potřebnou pevnost a pochopitelně i odolnost. I po delším používání se tak nesetkáte s prohýbáním při chycení notebooku a jsme přesvědčeni, že jeho životnost vás mile překvapí. Kromě toho jsme se dočkali také nové barevné varianty Spruce Green, která sice vystupuje z řady, nicméně takový odstín je v posledních letech celkem populární. Nám osobně se tato kombinace zeleno-černé naprosto líbí, už nás totiž nebavila série šedých a stříbrných laptopů. Rozhodně slušný marketingový krok, jak zaujmout širší publikum zájemců. Co všechno se skrývá uvnitř krabice?
Pokud si tento parádní notebook Huawei MateBook 14s objednáte, dorazí vám v poměrně obyčejné bílé kartonové krabici s jednoduchým nápisem Huawei MateBook Series. Kromě samotného laptopu se zde ukrývá také 90W USB-C adaptér do zásuvky s odnímatelným kabelem (testovaný model Matebook 14 nabízel pouze 65W verzi) a uživatelský manuál v různých jazycích. Chválíme přítomnost výkonnějšího adaptéru, ten totiž zajistí rychlejší dobíjení baterie. Případné sluchátka, nebo ochranné pouzdro pak musíte dokoupit zvlášť.
O tom, že se jedná o kvalitně zpracovaný laptop naznačuje i samotné víko a jeho pant, jenž poskytuje konstantní a přiměřenou tuhost a i přesto ho lze otevřít jednou rukou. Po odklopení displeje vás zaujmou příjemně tenké rámečky ze všech stran, kam se povedlo umístit kromě potřebných senzorů i miniaturní webkameru s rozlišením 720p. Oproti umístění do jedné z klávesnic (MateBook 14 – 2021) nám tato varianta vyhovuje o mnohem více, protože je snímaný obraz ve správné výšce uživatele. Konektorová výbava disponuje dvojicí USB-C konektory umístěné na levém boku počítače, které ovšem postrádají podporu pro rozhraní Thunderbolt. Dále na levém boku najdete HDMI výstup ve verzi 1.4b a sluchátkový 3,5mm jack výstup. Na pravém boku pak sídlí jen jeden USB-A konektor. Výrobce však zapomněl na čtečku karet (zřejmě z jistých důvodů), což může v některých případech chybět. Tento problém ale hravě vyřeší externí čtečka v hodnotě několika stovek korun.
V otevřeném stavu se před námi rozkládá 14,2palcový dotykový displej a klávesnice bez numerického bloku se standardním rozložením. Nechybí ani dostatečně velký touchpad, který reaguje na různá gesta, přičemž musíme opět pochválit čtečku otisků prstů, která reaguje přesně a téměř okamžitě. Spodní stranu pak téměř po celé šířce lemuje perforování pro dvojici ventilátorů – je důležité poznamenat, že při běžné kancelářské práci o nich vůbec nebudete vědět. V případě dlouhodobého zatížení procesoru se pak ventilátory z důvodu chlazení roztočí na plno, avšak na stále snesitelnou úroveň a navíc ho můžete mít na klíně i několik hodin v kuse, využití kovových částí má své výhody, jsou totiž dostatečně chladné. Zapomenout nesmíme ani na celkem čtyři kvalitně zpracované reproduktory se kterými si vychutnáte oblíbenou muziku, dokáží podat slušný a neuvěřitelně hlasitý výsledek včetně hlubších tónů.
Huawei prostě displeje umí. V tomto případě se setkáváme se 14,2palcovým IPS displejem s poměrem stran 3:2, 2K rozlišením (2 520 x 1 680 px) a 213 PPI. Jak udává výrobce, tento kousek zvládne maximální svit až 400 nitů a při používání jsme jeho maximální potenciál snad ani nemuseli využít, svítí totiž dostatečně. Příjemnou výhodou notebooku je, že displej je také dotykový a podporuje až 90 Hz obnovovací frekvenci, která zajistí svižnější a příjemnější pocit během používání. Stejně tak jsou výborné pozorovací úhly a díky přirozeným barvám displeje a minimalistickým rámečkům je jeho používání darem z nebe. Přestože jsme dotykový panel využívali během testování minimálně, existuje určitá skupina spotřebitelů, kteří jeho potenciál pro svou práci vyžadují. Musíme uznat, že dotyk reaguje svižně a celkově používání, ať už se jedná třeba o surfování internetem výrazně zpříjemní.
Dostáváme se k hardwarové výbavě, která je v mnoha ohledech opravdu překvapující. Huawei vsadil na oblíbené procesory Intel Core i5 11300H, tedy čtyřjádrový čip s osmi vlákny a maximální frekvencí 4,4 GHz. Jak samotný název vypovídá, jedná se o 11. generaci těchto procesorů, kterou výrobce značí jako Tiger Lake. Součástí procesoru je integrovaná grafika Iris Xe, která si hravě poradí i s některými herními tituly.
V našem případě zvládal i renderování krátkého videozáznamu, za což dáváme palec nahoru, na náročnější a profesionální střih to však není. Testovaný Matebook 14s je nabízen ve dvou variantách, které se od sebe liší jen velikostí operační paměti. Základní model nabídne 8 GB, vyšší pak 16 GB, což si dovolím tvrdit, že je dnes už základ. Obě verze mají shodnou kapacitu úložiště 512 GB. Použitý SSD disk je typu NVMe a v případě upgradu ho můžete vyměnit za jiný model, třeba s vyšší kapacitou. Bohužel zde chybí ethernet (dnes už se moc nevyužívá), nicméně v našem případě je nepostradatelnou součástí. Vyřešit to lze jedině prostřednictvím adaptéru USB-C, nebo USB-A. Případně si musíte vystačit s Wi-Fi připojením, které zajistí síťová karta Intel AX201 a nechybí ani podpora Bluetooth 5.2.
Ve specifikacích výrobce se dočtete, že je osazena baterie s kapacitou 60 Wh, což se projevilo na samotné výdrži – v našem případě při kancelářském využití jsme zaznamenali hodnotu přesahující hranici 20 hodin, vše se ale samozřejmě odvíjí od toho, v jakých podmínkách notebook využíváte. Celý proces nabíjení pak zabere přibližně hodinku času.
V případě, že hledáte nový, moderní a výkonnější notebook, testovaný MateBook 14s vás určitě nezklame. Opět se dostáváme do situace, kdy je třeba uznat, že Huawei dokáže vyrábět zajímavé produkty za rozumnou cenu. Pokud bychom měli shrnout naše pocity z nejnovějšího přírůstku v portfoliu přenosných počítačů, za kterým stojí čínský gigant, pak rozhodně klobouk dolů. Notebook je lehký, tenký, skvěle zpracovaný, ale hlavně má velký a dostatečně jemný i kvalitní displej, který si zamilujete. Problémy s konektivitou pak snadno vyřeší dockovací stanice, třeba přímo od Huawei. V současném okamžiku vychází základní konfigurace na přibližně 30 tisíc korun, přičemž pokud byste chtěli navýšit paměť, což rozhodně doporučujeme, počítejte se třemi tisíci navrch.
Plusy | Mínusy |
Celohliníková konstrukce | Horší kvalita webkamery |
Příjemná výdrž baterie | Absence čtečky SD karet |
Dotykový 2K displej | Chybí EthernetPort |
Slušná hardwarová výbava | |
Čtečka otisků prstů |
-
Novinky2 roky ago
Huawei zahajuje prodej sluchátek FreeBuds 4
-
Android6 roky ago
Návod: Jak obnovit smazané textové zprávy na telefonu s Androidem?
-
Android5 roky ago
Video: 10 skrytých funkcí na Androidu. Znáte je všechny?
-
Mobily3 roky ago
YouTube: Jak šetřit mobilní data při sledování videa?
-
Novinky2 roky ago
Recenze: Huawei P50 Pro okouzlí svou výbavou a jedinečným designem
-
Android4 roky ago
Chytré hodinky KW10 jako módní doplněk pro každou ženu.
-
Aplikace3 roky ago
Televize Kuki zaznamenala rekordní rok, hlásí 50 000 diváků
-
Android5 roky ago
Recenze: Bluetooth Gamepad Trust GXT 590 pro všechny mobilní hráče.