Novinky
Mobilních virtuálních operátorů je v ČR opravdu hodně. Jaké znáte?
Pokud jste se rozhodli pro výběr levného mobilního tarifu nebo váháte nad zakoupením předplacené karty, zbytečně nic neuspěchejte a podívejte se, co nabízejí virtuální mobilní operátoři. Ti se totiž snaží zákazníky oslovit především zajímavou cenou a akčními nabídkami, které je škoda přehlédnout.
Od běžného operátora k virtuálovi
Čím se vlastně virtuální mobilní operátor liší od toho běžného? Není velkým překvapením, že právě slůvko virtuální je důležité. Mobilní operátoři jsou u nás jen tři a určitě je znáte – O2, T-Mobile a Vodafone. Tyto společnosti mají svou vlastní mobilní síť sestávající z vysílačů a vlastního frekvenčního pásma. Zároveň jsou vlastníky licence k provozování mobilní sítě, kterou jim poskytl Český telekomunikační úřad. Tento úřad ve snaze o omezení monopolu tří výše gigantů v roce 2013 nařídil, aby stávající mobilní operátoři poskytli své sítě i virtuálním operátorům.
Jak mohou být levnější?
Když si virtuální operátoři musejí infrastrukturu i frekvenční pásmo pronajmout od mobilních operátorů, jak dosáhnou na nižší cenu? Je to tím, že pronajmutí probíhá za velkoobchodní ceny. Tak lze nakonec nabídnout zákazníkům nižší ceny za volání, SMS, MMS zprávy i datové přenosy.
Zjednodušeně řečeno to tedy znamená, že ačkoli využíváte služby některého z virtuálních operátorů, používáte vlastně stále síť některého ze tří hlavních operátorů a jen platíte někomu jinému a méně. Záleží na tom kolik, jak často a komu voláte, ovšem ušetřit tímto způsobem lze skutečně nemalé částky. Někdy až kolem padesáti procent oproti cenám běžných operátorů.
Nabídka je příkladně pestrá
V současné době působí v České republice přibližně osmdesát virtuálních operátorů. Podle odhadů a průzkumů mají něco kolem 1 miliónu aktivních čísel, co činí nějakých 7 % z celkového tržního podílu. V ČR je aktivních odhadem 14 milionů SIM karet.
S počtem 400 000 uživatelů je na čele BLESKmobil, využívající sítě O2, jako druhý Tesco Mobile se 200 000 zákazníky, Mobil.cz má úctyhodných 150 000 klientů a čtvrtou příčku v pomyslné soutěži by obsadil SAZKAmobil, který si zvolilo 85 000 uživatelů. Těsně za ním je ČEZ mobil s 80 000 klienty, který ale zatím nenabízí mobilní tarify. Dále s počtem 60 000 zákazníků Kaktus mobil působící na síti T-Mobile.
Ze zajímavých hráčů na trhu stojí za zmínku slibně se rozjíždějící KlokanMobil na síti Vodafone nebo Dragon. Atraktivním úkazem je také virtuální operátor SeniorTel, který se speciálně zaměřuje na starší uživatele.
Co vlastně nabízí třeba takový Kaktus?
Aby došlo i na konkrétní rozdíly, podívejte se například na nabídku avizovaného operátora Kaktus mobil. Zajímavé je u něj to, že účtování funguje po sekundách (1 sekunda vyjde přibližně na 0,04 Kč), přenos čísla je zdarma a probíhá na počkání. K dispozici je i chytrá aplikace umožňující přenos kreditu kamarádovi. K datovým balíčkům uživatel obdrží jako bonus navíc 50 % dat do tzv. Kaktusítě pro tyto aplikace: Facebook, Instagram a Snapchat. Jak vidíte, věnovat při hledání tarifu pozornost virtuálům dává jednoznačně smysl.
-
Novinky3 roky ago
Huawei zahajuje prodej sluchátek FreeBuds 4
-
Novinky2 roky ago
Recenze: Huawei Watch GT Runner. Sportovní hodinky stvořené nejen pro běžce
-
Android7 roky ago
Návod: Jak obnovit smazané textové zprávy na telefonu s Androidem?
-
Mobily4 roky ago
YouTube: Jak šetřit mobilní data při sledování videa?
-
Android6 roky ago
Video: 10 skrytých funkcí na Androidu. Znáte je všechny?
-
Android3 roky ago
Nová aplikace IBD Pod Kontrolou pomáhá pacientům s Crohnem a ulcerózní kolitidou
-
Android5 roky ago
Soutěž o elegantní tablet iGET Smart G101 s Androidem.
-
Novinky3 roky ago
Recenze: Huawei P50 Pro okouzlí svou výbavou a jedinečným designem