Novinky
Recenze: Huawei MatePad 11 překvapí parádním výkonem a 120Hz displejem
Jestliže hledáte spolehlivý, elegantní a cenově dostupný tablet s dokonalým 120Hz displejem, pak vás rozhodně bude zajímat tato krátká recenze, která vás možná alespoň částečně přesvědčí o jeho pořízení. Do redakce nám totiž k otestování dorazila žhavá novinka v podání Huawei MatePad 11 (2021), která láká na kvalitní konfiguraci a podporu magnetické klávesnice či pera M-Pencil. Stojí opravdu za to?
Mimochodem, Čínská společnost úspěšně boduje nejen v odvětví mobilních telefonů, nebo přenosných počítačů – Bohaté portfolio Huawei nově rozšířil také o skvělé a cenově dostupné tablety. Kromě testovaného modelu máte možnost vybrat si levnější variantu HUAWEI MatePad 64GB, nebo HUAWEI MatePad T10 32GB. U toho se mimochodem vejdete do čtyř tisíc korun. Přestože má Huawei silnou konkurenci mezi ostatními tablety, jsme přesvědčeni, že v určitých ohledech dokáže porazit vlajkové modely.
Kromě toho, že nabízí užitečnou funkci HUAWEI Share se můžete těšit také na skvělou obnovovací frekvenci displeje, Multi-window, celkem slušný fotoaparát, perfektně hrající stereo reproduktory a ideální výdrž baterie. Abychom však nepředbíhali, pojďme si to projít celé hezky od začátku. Pokud si tento kousek objednáte, dorazí vám v poměrně obyčejné, kartonové krabici – výrobce si vzal na srdce, že jednoduchosti je třeba se držet i po této stránce. Kromě základních informací a symbolizujícího loga na čelní straně krabice tedy nic dalšího nehledejte, to nejdůležitější se totiž skrývá uvnitř.
Obsah balení nic netají..
Kromě samostatného tabletu a sady uživatelských manuálů v různých jazycích v balení najdeme napájecí adaptér 22,5W s kabelem USB-A/USB-C. Vzhledem k tomu, že nám do redakce dorazil komplet cenově zvýhodněný balíček, setkáváme se také s magnetickou klávesnicí a parádním perem M-Pencil, který si mimochodem detailněji rozebereme v následujících odstavcích. Pokud tak neučiníte, můžete si stylovou klávesnici, nebo stylus dokoupit, stejně jako další potřebné příslušenství. Nic dalšího v krabičce už nenajdeme. Naopak, co nám tady chybí, že? Možná adaptér na SD karty, nebo standardní USB?
Konstrukční zpracování. Na jedničku!
V posledních letech se z předního panelu tabletů vytrácí fyzická tlačítka, nebo jiné prvky, které narušují jednoduchý styl a prostor pro práci. Stejně tak tomu je u všech modelů čínského výrobce Huawei. Příjemně nás překvapila konstrukční hmotnost 486 gramů a v poměru obrazovky také rozměry 253,8 × 165,3 × 7,3 mm, které jsou dostatečně kompaktní na každodenní ukládání do kabelky, či tenké aktovky. V tomto směru bychom doporučili pořídit společně s tabletem také magnetickou klávesnici, která zároveň vyřeší nákup ochranného pouzdra. Díky tomu můžete pracovat i na cestách, protože je snadno polohovatelné a pokryje celou základnu zařízení pro pohodlnou práci třeba na místech, kde zrovna není k dispozici stůl. Navíc je velmi elegantní a prostě k tabletu bez debat patří.
K designu a zpracování samotného tabletu nemáme jedinou výčitku, na první pohled působí elegantně a přestože bychom na předním panelu hledali ovládací tlačítka jen marně, dočkáte se klasické sestavy vypínacího „čudlíku“ a kolébky pro redukci ovládání hlasitosti na straně zařízení. Možná trochu škoda, že Huawei spíše nevsadil na biometrické ověření uživatele v podání čtečky otisků prstů, namísto toho si musíte vystačit s rozpoznáváním obličeje, které bohužel funguje pouze na bázi 2D skenu, takže pokud chcete mít maximální pocit bezpečí, pak je vhodné zvolit také číselný kód.
Na spodní straně pak objevíme standardní vstup pro nabíjecí a synchronizační konektor USB-C a stereo reproduktory (dva nahoře, dva dole), které na náš vkus hrají opravdu slušně a hlasitě. Na běžné sledování filmů, nebo poslech hudby v pozadí při práci je dostačující – o kvalitní výstup a prostorový zvuk se stará Harman Kardon. Škoda jen absence 3,5 mm audio jacku. Zadní strana je méně zajímavá – naopak stejně většina uživatelů volí ochranné pouzdro, které většinu viditelné plochy ukryje. Nechybí samozřejmě čočka fotoaparátu, kterou obývá 13Mpx senzor s PDAR ostřením a světelností f/1.8. Na občasné vyfocení dokumentů dostačující, ale zrcadlovku, nebo smartphone nenahradí. Videohovory pak zvládne přední selfie kamerka se schopností zaznamenat video v rozlišení 1080p ve 30 FPS.
Displej. Ten rozhodně překvapí..
Na co především tento prémiový tablet láká a co stojí za zmínku? Rozhodně displej a jeho obnovovací frekvence! Přední strana tabletu je vyplněna 10,95-palcovým displejem (rozlišení 2 560 x 1 600 pixelů) s poměrem stran 16:10 a úžasnou jemností 276 pixelů na palec. Přestože se jedná pouze o IPS LCD panel, podporuje však 120Hz obnovovací frekvenci, což znamená, že se budete radost z krásně plynulých reakcí a všeobecně lepšího uživatelského zážitku.
Po našem téměř měsíčním testování jsme si zvykli na úžasný jas, jenž umožňuje podrobnější nastavení barevného podání i automatickou úpravu obnovovací frekvence dle potřeby. I když výrobce nevsadil na technologii OLED, nechybí ani tmavý režim, se kterým si obrazovka poradila velmi dobře při podání tmavších odstínů. I samotné pozorovací úhly a dobrá čitelnost jsou perfektní a díky optimálně širokým rámečkům se tablet skvěle drží a zároveň prsty nepřekáží v zobrazované ploše. Reakce displeje na dotyk je příkladná. Práce na něm je velká paráda.
Jak je na tom výkon? Dokáže toho hodně..
Výrobce neustále tlačí kupředu své produkty nejen po stránce designu, ale i samotném výkonu. Námi testovaný model pohání osvědčený procesor Snapdragon 865, který je ve spojení s 6 GB RAM operační pamětí skvělým parťákem nejen pro kancelářskou činnost. O dostatek úložiště se pak postará integrované úložiště o velikosti 128 GB (po instalací systému a potřebných aktualizací vám k dispozici zůstává přibližně o 18 GB méně místa). Tablet jsme používali intenzivně více než měsíc, přičemž jsme mile překvapeni, s jakým nadšením si poradí i při multitaskingu (tedy spoustu úloh otevřených na pozadí). Pokud by se vám něco náhodou nevešlo na integrovanou paměť, pak si ji můžete snadno rozšířit pomocí paměťové karty microSD. Grafiku vykresluje jednotka Adreno 650 a hravě zvládne i graficky náročnější hry.
Výdrž baterie a nabíjení
Jak uvádí výrobce na svých stránkách, integrovaná baterie má kapacitu 7 250 mAh, kterou můžete dobíjet pomocí 25 W adaptéru, který podporuje „Fast Charge“ což znamená, že akumulátor dokážete nabít z 0 na 100 procent maximálně do dvou hodin. Z našeho testování jsme přesvědčeni o tom, že zvládne několikadenní používání při sledování videí, nebo klasickém prohlížení internetu. Co se konektivity týče, tak Huawei MatePad 11 dostal podporu Wi-Fi 6, GPS nebo Bluetooth 5.1. Možná škoda, že výrobce nerozšířil podporu eSIM, LTE či 5G. Dost často však budete v dosahu bezdrátové Wi-Fi sítě, nebo si lze snadno zprovoznit hotspot třeba z mobilu.
Operační systém HarmonyOS 2
Vzhledem k tomu, že se Huawei rozhodl zavést do produktů svůj vlastní operační systém HarmonyOS2, do kterého investoval obrovské peníze, zapomeňte tedy na standardní Android. Nicméně po stránce rozložení, ovládacích prvků, ikonek a dalších se oproti řešení od Googlu prakticky neliší. Digitální obchod s aplikacemi Google Play nahrazuje aplikační katalog AppGallery, na kterém se postupně objevují aplikace, na které jste zvyklí. Vyhledávání z alternativních zdrojů má na starosti konzole Petal Search a v tabletu najdeme i další povedené aplikace z Petal rodiny. Za zmínku stojí například Petal Maps, která se postará o GPS navigaci, nebo kancelářský balíček WPS Office, který při každodenní kancelářské práci určitě přijde vhod.
Závěrečné zhodnocení
Po téměř měsíčním testování nás tablet překvapil po všech stránkách, nicméně má i své drobné nedostatky, které lze však snadno přehlédnout. Největším hráčem je rozhodně výkonný procesor od Qualcommu, dostatečně dlouhá výdrž baterie, nebo třeba čtveřice kvalitních reproduktorů od Haman Kardon. Samotný displej vás bude těšit každou vteřinu příjemně ostrým a kvalitním obrazem a vše podtrhává vychytaný operační systém HarmonyOS 2, který se postupně snaží dostat na úroveň svých konkurenčních rivalů. I přesto všechno je třeba zdůraznit, že zařízení poslouží spíše jako doplněk ke konzumaci mezi smartphonem, TV a klasickým počítačem. Za zmínku stojí také příjemná pořizovací cena, která odpovídá výkonu, který Huawei MatePad 11 nabízí. Za nás rozhodně doporučujeme.
PLUSY | MÍNUSY |
Výkonný Snapdragon 865 | Horší fotoaparát |
Reproduktory Harman Kardon | Chybí čtečka otisků prstů |
Kvalitní 120Hz IPS displej | |
Dobrá výdrž baterie | |
Příjemná pořizovací cena |
-
Novinky3 roky ago
Huawei zahajuje prodej sluchátek FreeBuds 4
-
Novinky3 roky ago
Recenze: Huawei Watch GT Runner. Sportovní hodinky stvořené nejen pro běžce
-
Android8 roky ago
Návod: Jak obnovit smazané textové zprávy na telefonu s Androidem?
-
Mobily5 roky ago
YouTube: Jak šetřit mobilní data při sledování videa?
-
Android6 roky ago
Video: 10 skrytých funkcí na Androidu. Znáte je všechny?
-
Android4 roky ago
Nová aplikace IBD Pod Kontrolou pomáhá pacientům s Crohnem a ulcerózní kolitidou
-
Novinky3 roky ago
Recenze: TrueLife SonicBrush Kid G. Sonický zubní kartáček pro děti
-
Android6 roky ago
Soutěž o elegantní tablet iGET Smart G101 s Androidem.