Nezařazené
Recenze: Samsung Galaxy Fold jako vstupenka do budoucnosti.
Přestože mají ohebné smartphony řadu svých odpůrců, v určitém směru nám tyto technologické výstřelky dávají možnost nahlédnout do budoucnosti. Výrobci se snaží přijít na trh s něčím revolučním a vymýšlí různé kombinace, jakými přeskočit svou konkurenci. Do redakce dorazil k otestování Samsung Galaxy Fold, který je technickou perlou a jedním z nejvýraznějších průkopníků v tzv. „foldable“ odvětví. Je však třeba brát ohled na určité nedostatky a dát prostor inženýrům k postupnému vylepšování. Je klasickým telefonům odzvoněno? Stanou se ohebné telefony uživatelským standardem? Jaké jsou naše zkušenosti s tímto modelem od světového konglomerátu z Jižní Koreji? Čtěte dál…
V krátkosti se vrátíme do začátků, kdy se poprvé začalo o této technologii mluvit po celém světě. Myšlenka rozkládacího telefonu může vyvolávat u zákazníků pocit něčeho, co by chtěli zažít a v nejlepším případě i vlastnit. Moderní technologie umožnili sestavit zobrazovací panel, který nabídne věrné barvy, a vměstná se do rozměrů běžného smartphonu. Jako první se dostal do prodeje právě Samsung Galaxy Fold se dvěma displeji, který se dostal do prodeje až koncem loňského září. Od té doby jste si mohli přečíst nespočet pozitivních i negativních recenzí. My jsme se však rozhodli podat shrnutí v trochu netradičním formátu. Je třeba být totiž z určité části optimista, jelikož si každý vývoj žádá svůj čas. Mimochodem, přímým konkurentem pro Samsung může být Motorola, LG, ale i samotný Apple, pokud se do budoucna rozhodne přijít s něčím podobným.
Nicméně Samsung má určitý náskok, ať se jedná o zpracování, design a použité komponenty, které nabízí slušný výkon ve spojení s dokonalým Infinity Flex displejem. Překážkou může být pouze pořizovací cena – vzhledem k náročné výrobě a technologickým nákladům s ním spojené. Kdo chce být o krok napřed, překousne to a své úspory investuje, kdo se řídí rozpočtem, počká si, až zájem mírně opadne. Každopádně Galaxy Fold je tím správným indikátorem, že se chystají velké věci. Pojďme se společně podívat na to, jaké příslušenství najdeme uvnitř krabice a že už samotné rozbalování vyjadřuje určitý kus jedinečnosti, na které budete rádi vzpomínat.
Obsah balení a první dojmy z revolučního zařízení
Právě podle balení poznáte, že se jedná o prémiový telefon. V luxusní krabičce dostanete k telefonu standardně adaptér z USB-C na klasické velké USB-A a samozřejmostí je kabel s adaptérem do zásuvky (15 W), navíc však potěší přibalená bezdrátová sluchátka Galaxy Buds s vlastním pouzdrem. Jedná se o příjemný bonus, na druhou stranu si můžete říkat, že se vzhledem k pořizovací ceně telefonu tento krok dal očekávat – buďme rádi za vstřícnost k zákazníkům. Aby nedošlo k poškození, je přibalen také velmi odolný obal z aramidových vláken, který se na jednu stranu nalepí a do druhé nasadí. Nicméně pokud si chcete zachovat původní vzhled a krásné křivky, pak ho použít nemusíte. V případě poškození displeje si připravte 3.500 Kč, ale pozor, při další výměně už sáhnete hluboko do kapsy. V případě, že chcete mít jistotu, můžete využít programu Samsung Care++ poskytující krytí pro nezaviněná poškození. První rok máte zdarma, další rozšíření si zaplatíte.
Jelikož rádi experimentujeme a máme rádi výzvy, nejvíce ceníme snahu přijít s něčím revolučním. Galaxy Fold jasně ukazuje, že konečně nastává konec nudným skleněným plackám, které každým rokem přináší maximálně jinak rozložený fotoaparát. Při prvním seznámení a uchycení si říkáte, že tohle je prostě neskutečný! Samsung a jeho vlajkové modely vždy vyjadřovali určitý pocit luxusu a tady přidal výrobce třešničku na dort. Konstrukce vám může připomínat staré dobré komunikátory od finské Nokie, jestli to byl záměr netušíme, každopádně to k sobě dokonale ladí a věřte, že málokterý telefon ve vás vyvolá tolik pozornosti. Vzhledem k tomu, že rozložením získáte úhlopříčku menšího tabletu, musíme počítat s většími rozměry a poměrně vyšší hmotností, než jsme zvyklí. Jedná se totiž o pořádný kus kovu s váhou přesazující 260 gramů. To však kompenzuje pevný a bytelný mechanismus a kvalitní panty, které musí zvládnout nátlak při používání. Otázkou zůstává, v jakém stavu bude například po ročním používání. Teď se ale nebojte zatlačit, tenhle telefon je na to totiž připravený, jenom si dejte pozor na zobrazovací panel, bez krycího sklad ho můžete snadno poškrábat. Odolnost kloubu byla testována společností Samsung 200 000 složeními.
K čemu vlastně využijete takové zařízení? Pro koho je určené?
Samotný koncept zařízení dává smysl v případě, že dáváte přednost větším obrazovkám a to v plném rozsahu. Přední strana sice disponuje taktéž dotykovou obrazovkou 4,6 palců a rozlišením 840 x 1960 pixelů, nicméně pro plnohodnotné používání se nehodí, alespoň podle našeho názoru a testování. Pro pohodlnější práci, ale i běžné surfování na internetu se vyplatí zařízení otevřít, výrobce totiž vsadil na 7,3″ velký displej s rozlišením 1536 x 2152 pixelů. Taková velikost je naprosto dostačující, v podstatě kompromis mezi běžným smartphonem a většími tablety, které nemusí padnout každému do oka. Poměr stran se k tomu také hodí, naopak co se týká sledování videí, filmů a seriálů, širokoúhlá videa roztáhne a po stranách zůstanou černé pruhy, které navíc uberou podstatně velký kus displeje. Pokud tedy hledáte velikostní alternativu mezi dvojicí běžných zařízení, pak se jedná o skvělou volbu.
Technické parametry a výbava. V čem rozhodně překvapí?
Jelikož se jedná o sériově nejdražší smartphone na trhu, očekáváme nadstandardní výbavu. Samsung tedy vsadil na dosud nejvyšší řadu osmijádrových procesorů Qualcomm Snapdragon 855 (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) GPU Adreno 640, kterou doplňuje 12GB operační paměti RAM, takže bude i náročnější práce bez potíží. Co se týká úložiště, vystačit si musíte s kapacitou 512GB a nelze ji rozšířit paměťovými kartami microSD. Jak bylo zmíněno o pár odstavců výše, telefon disponuje dvojicí displejů, menší využijete spíše na cestách za volantem, nebo při rychlém vyřizování hovorů. Větší a inovativní Infinity Flex displej se zobrazovací technologií AMOLED, který je vyroben z polymeru a dalších průkopnických materiálů pak budete využívat především. Ve složeném stavu jsou rozměry 160.9 x 62.9 x 15.5 mm, při otevření pak 160.9 x 117.9 x 6.9 mm. Pokud se ptáte na kapacitu baterie, ta je 4380 mAh a zvládne taktéž rychlé nabíjení s příkonem 15 W. Na telefonu je předinstalovaná verze operačního systému Android 9 Pie, která díky Multi Active Window umožní spustit až 3 aplikace najednou.
Jak je na tom fotoaparát a dokáže pořídit kvalitní snímky?
Jak uvádí technické parametry na stránkách výrobce, tento model disponuje zadním, trojitým fotoaparátem, konkrétně pak ultraširokým fotoaparátem f/2,2 s rozlišením 16 megapixelů, širokoúhlým fotoaparátem, Dual Pixel, AF, OIS s rozlišením 12 megapixelů a teleobjektivem se stejným rozlišením a dvojitým optickým zoomem. Vnější čočka zvládne pořídit snímek se světelností f/2,2 v rozlišení 10 megapixelů a přední duální fotoaparát pak selfie fotografie s 10Mpx snímačem a hloubkovým objektivem RGB o osmi megapixelech. V podstatě asi nemá cenu dělat nějaké shrnutí a hodnocení, jelikož si vede stejně dobře, jako Galaxy S20, od kterého převzal stejnou sestavu zadních fotoaparátů. Celkem má ale zařízení šest fotoaparátů – dva uvnitř, tři na zádech a jeden na čelní straně.Níže si můžete prohlédnout pár snímků, které jsme během testování pořídili.
Shrnutí a závěr z našeho testování. Vyplatí se ho pořídit?
Jak bychom tedy tento revoluční model od společnosti Samsung zhodnotili? V první řadě se jedná o skvělý vstup, jakým přinést mezi koncové uživatele něco netradičního a zcela revolučního po všech stránkách. Velké díky jihokorejské společnosti, že se můžeme setkávat s něčím novým, než běžnými a již okoukanými smartphony. Pokud bychom měli vyjádřit názor na prodejní cenu, vzhledem k tomu, že se jedná o technologii „v plenkách“ a omezenému množství z výroby, je třeba počítat s vyššími náklady. Vývoj, technologie, použité materiály něco stojí a postupem času, pokud se tato éra mezi uživateli uchytí, tak věříme v širší dostupnost. Po designové stránce telefon chválíme, jediným nedostatkem je zbytečně široký výřez na kamery a senzory, což ubírá dost ze zobrazovací plochy. Stejně tak nás zklamal přední displej a jeho formát s nevyužitými okraji. K výbavě nelze říct nic víc, než paráda. Celkově tedy telefon působí jedinečným dojmem a pokud rádi experimentujete, případně chcete vyjít z řady, pak budete se Samsungem Galaxy Fold zaručeně spokojení.
-
Novinky3 roky ago
Huawei zahajuje prodej sluchátek FreeBuds 4
-
Novinky2 roky ago
Recenze: Huawei Watch GT Runner. Sportovní hodinky stvořené nejen pro běžce
-
Android7 roky ago
Návod: Jak obnovit smazané textové zprávy na telefonu s Androidem?
-
Mobily4 roky ago
YouTube: Jak šetřit mobilní data při sledování videa?
-
Android6 roky ago
Video: 10 skrytých funkcí na Androidu. Znáte je všechny?
-
Android3 roky ago
Nová aplikace IBD Pod Kontrolou pomáhá pacientům s Crohnem a ulcerózní kolitidou
-
Android5 roky ago
Soutěž o elegantní tablet iGET Smart G101 s Androidem.
-
Novinky3 roky ago
Recenze: Huawei P50 Pro okouzlí svou výbavou a jedinečným designem