Nezařazené
Recenze: Otestovali jsme elektrokoloběžku Mi Electric Scooter. Jaké jsou naše pocity?
Chytré koloběžky jsou v posledních letech jedním z nejpopulárnějších osobních dopravních prostředků, které můžete potkávat na ulicích zejména ve větších městech. Lidé si oblíbili cenově dostupné “ letní přibližovadlo“ za účelem rychlejšího přesunu z jednoho místa na druhé a není divu, že se výrobci snaží neustále své modely vylepšovat aby na světovém trhu zapůsobili. Zřejmě největším distributorem produktů v tomto segmentu je čínský Xiaomi a celkem se mu v prodejích daří. Do redakce dorazila k otestování intuitivní a lehce ovladatelná verze Xiaomi Mi Electric Scooter se kterou jsme si užili spoustu zábavy a rádi bychom se s vámi o některé zážitky a zkušenosti podělili v této krátké recenzi.
V případě, že si tento skvělý model objednáte, dorazí vám v obrovské, kartonové krabici se kterou bude mít pošťák u vchodu poměrně dost práce. Váží totiž necelých 20 kilogramů. Uvnitř je pak dokonale složený Mi Electric Scooter a po několika minutách jednoduché montáže můžete vyrazit na výlet. Součástí balení je uživatelský manuál, který vás seznámí s obsluhou, nechybí ani dvojice náhradních pneumatik, náhradní nabíjecí adaptér a šroubovák. Ten využijete pro dotažení řidítek, které jistí čtveřice drobných šroubků. To je jediný úkon, který je potřeba před první jízdou provést – montáž nevyžaduje příliš zručnosti, zvládne to opravdu každý. O zbytek se totiž postarali dělníci v továrně, kde koloběžky produkují do celého světa. Co je k samotné montáži úplně všechno.
Pokud se budeme soustředit na samotný vzhled a jednotlivé prvky, oproti konkurenčním modelům se mi koloběžky od Xiaomi asi líbí nejvíce. Zpracování řidítek působí bezpečným dojmem v případě zpomalení použijete standardní páčku brzdy na pravé rukojeti. Přidávat rychlost lze lehkým stlačením plastové páčky, která je v ideální vzdálenosti a snadno se ovládá palcem pravé ruky. Ovládání je tedy velmi snadné a kdo umí jezdit na kole, má v podstatě vyhráno. Opatrně ale musíte při rozjezdu, jelikož koloběžka má poměrně slušný odpich a rychlost.
V krátkosti se podíváme na zpracování. Přestože se jedná o „čínský“ masivně vyráběný produkt, sestává především z kvalitního kovu a samotná hmotnost je poměrně příjemná, koloběžka Xiaomi Scooter totiž podle osobní váhy disponuje 12,5 kilogramy a odolností dle normy IP54. Zadní strana pak disponuje kotoučovou brzdou a LED osvětlením, které využijete především za snížených světelných podmínek. Palubní deska pak nabízí pouze indikátor stavu baterie a spínač, kterým stroj uvedete v život. Pokud je zapnutá, dalším stiskem zapnete přední světlo, které svou svítivostí příjemně překvapilo. Za zmínku stojí kvalitně pogumovaná řidítka, která jsou pro úchyt naprosto ideální, díky vzoru vám zkrátka ruka neuklouzne. Na levé polovině řídítek se nachází zvonek a brzda e-ABS, která je dostatečně citlivá. Na pravé straně se pak nachází už výše zmíněná páčka pro akceleraci, která je vyhotovena z umělé hmoty, což považujeme jako jeden z mínusů.
Zkontrolujte světla a brzdy, vyrážíme! Rozhodně ale nezapomeňte na bezpečnostní doplňky, pokud stroj ještě nemáte pod kontrolou. Ještě před samotným startem také doporučujeme nainstalovat do vašeho smartphonu chytrou aplikaci Xiaomi Mi Home, která analyzuje jízdu a celkově disponuje zajímavými možnostmi, které si později prozradíme. Pro aktivaci elektromotoru není třeba speciálních pohybů, stačí se lehce odstrčit, přidat plyn páčkou na pravé rukojeti. První jízda je největší zážitek. V podstatě už jen hlídáte rychlost a přidáváte plyn. Celkem nás překvapila maximální rychlost 25 km/h, kterou výrobce uvádí na svých stránkách. Za zmínku rozhodně stojí i samotný dojezd na jedno nabití, kdy garantuje až 30 kilometrů, což jsou opravdu velmi slušná čísla. Možná si říkáte, že uvedená rychlost není nic extra. Pocitově však cítíte samotné zrychlení a předjedete i kdejakého cyklistu.
Při našem testování jsme navštěvovali zejména městské části a cyklostezky s mírným terénem. Ovšem pokud se chystáte vyrazit do přírody, nebo chcete zdolat prudký kopec, pak vás musíme zklamat. Nenajdeme zde totiž odpružení, ani terénní pneumatiky. Co se týká většího převýšení, koloběžka okamžitě ztrácí na výkonu, až se úplně zastaví a odrážet se musíte po svých. Za velmi příjemnou funkci považujeme dobíjení koloběžky během jízdy. Jakmile jedete z kopce a „nešlapete“ na plyn, koloběžka se třením dobíjí. Pokud budete propojeni výše uvedenou aplikací, kromě základních informací, jako je například výrobní číslo, získáte informace o aktuální rychlosti, průměrné rychlosti, celkového počtu najetých kilometrů, či údaje o současném stavu baterie. Výrobce na svých stránkách uvádí, že je koloběžka vhodná pro lidi ve věku od 16-50 let, vysoké od 120-200 cm, a o hmotnosti max 100 kg. Se zvyšující se hmotností uživatele dochází k rychlejšímu ubývání zbývající kapacity baterie, na což je před koupí třeba myslet. Jízda je díky modernímu elektromotoru tichá, s okamžitým výkonem až 500 W velmi svižná.
Mi Scooter 2 je po konstrukční stránce téměř dokonalé vozítko. Nicméně stále objevíme řadu nedostatků, které bychom u následujících modelů ocenili. Pokud budete jezdit delší trasy, pak vás nepotěší chybějící možnost nastavování výšky řidítek, nebo také možnost připevnění telefonu na řídítka. Ale třeba se u příští generace koloběžky dočkáme. Koloběžka od Xiaomi může posloužit nejen jako vozítko na vyblbnutí, ale klidně i jako prostředek pro cestu do práce, do školy, či kamkoliv do města. Příjemně nás překvapila délka dojezdu, dostačující rychlost a snadné ovládání. Pokud budete koloběžku přenášet, oceníte jednoduchý skládací systém tak, že stačí pouze odjistit řidítka, sklopit je a páčkou zvonku zaháknout za výčnělek na blatníku zadního kola. Koloběžku pak chytře uchopíte za sklopená řidítka, která poslouží jako držadlo. Jestliže hledáte elegantní, celkem kvalitní a cenově dostupnou variantu elektrokoloběžky, pak koupi modelu Mi Scooter doporučujeme. U vybraných prodejců ji můžete pořídit již od 9000 korun včetně DPH.
-
Novinky3 roky ago
Huawei zahajuje prodej sluchátek FreeBuds 4
-
Novinky2 roky ago
Recenze: Huawei Watch GT Runner. Sportovní hodinky stvořené nejen pro běžce
-
Android7 roky ago
Návod: Jak obnovit smazané textové zprávy na telefonu s Androidem?
-
Mobily4 roky ago
YouTube: Jak šetřit mobilní data při sledování videa?
-
Android6 roky ago
Video: 10 skrytých funkcí na Androidu. Znáte je všechny?
-
Android3 roky ago
Nová aplikace IBD Pod Kontrolou pomáhá pacientům s Crohnem a ulcerózní kolitidou
-
Android5 roky ago
Soutěž o elegantní tablet iGET Smart G101 s Androidem.
-
Novinky3 roky ago
Recenze: Huawei P50 Pro okouzlí svou výbavou a jedinečným designem