Android
Recenze: Huawei Mate 40 Pro nabízí nekompromisní výkon a parádní fotoaparát

Konečně k nám do redakce dorazila vlajková loď od čínského výrobce Huawei, na kterou jsme dlouho a netrpělivě čekali. Nedávno představený model Mate 40 Pro přináší nekompromisní výbavu, výrazně zakřivený displej, poctivě zpracované tělo s luxusním designem a parádní fotoaparát se zajímavým rozložením čoček. To je však pouze výběr některých z klíčových prvků, kterými tento bojovník disponuje. Testovaný model je po technické stránce jeden z nejlépe vybavených telefonů na trhu a věříme, že si buduje cestu k zaručenému úspěchu. Jak dopadl nejnovější rival v naší recenzi a čím nás překvapil?
Čínská nadnárodní telekomunikační a hardwarová společnost patří mezi největší inovátory v mobilním světě. Možná si říkáte, proč? Právě Huawei jako první představil reverzní bezdrátové nabíjení nebo třeba reproduktor ukrytý v USB-C konektoru. A v mnoha ohledech je oproti konkurenčním značkám o krok vpřed co se týká designu a výbavy. Právě designem zaujme i poslední model, který se nebál experimentovat s jinak rozloženými fotoaparáty, než jsme zvyklí. V rámci současného konfliktu s USA však zůstává obrovským nedostatkem (alespoň prozatím) absence licencovaných služeb Googlu, mezi které patří Google Play, Gmail a další běžně používané aplikace. Jedinou možností je zvyknout si na alternativní metody, které si Huawei pro své zákazníky připravil. Pojďme si to vzít hezky od začátku. Mimochodem, všechny informace najdete přímo na oficiálních stránkách.
Pokud si tento luxusní model od Huawei objednáte, dorazí vám v černé, kartonové krabičce středních rozměrů, která na první pohled nijak příliš nezaujme. Nenajdete zde žádné klíčové parametry, nebo třeba ilustrační obrázek telefonu. Výrobce tedy v tomto ohledu vsází na jednoduchost a veškeré nadšení přichází až teprve, když sejmete přední stranu krabice. Uvnitř se totiž nachází samotné zařízení Mate 40 Pro ve vybrané barvě, které je uloženo v plastové vaničce pro bezpečný transport po světě. Telefon ale teď stranou, zajímá nás příslušenství – společně s telefonem obdržíte velmi rychlý 66W nabíjecí adaptér, což je velmi skvělá zpráva. Nechybí pak ani 6A nabíjecí/datový kabel, spona pro vysunutí šuplíku na nanoSIM/nanoSD, standardní USB-C sluchátka a další různé návody.Bohužel v balení nenajdeme žádné ochranné pouzdro, které bylo dříve k telefonům dodáváno, což je velká škoda. Nezbývá nic jiného, než si ho dokoupit zvlášť, stejně jako tvrzené sklo, které ochrání displej před poškozením. Byla by totiž velká škoda si takový displej třeba poškrábat od klíčů.
Možná si říkáte, že vychází z předchozího modelu Mate 30 Pro – v některých ohledech tomu tak být může, třeba maximálně zahnuté strany displeje, nebo ikonický kruh na zádech. Právě tato jedinečnost posouvá Huawei v žebříčku mezi první příčky a není se čemu divit. Telefon v řádu desítek tisíc musí být něčím jedinečný a vzhledově zajímavý až do nejmenšího detailu, o rovné placky s výřezem už není mezi zákazníky zájem a čínský výrobce to moc dobře ví. Přední strana telefonu je doslova „dechberoucí“ přičemž hlavním tahounem je kaskádovité zakřivení displeje, kolikrát jsme si říkali, že Mate 40 Pro nás v ruce prostě baví držet, jeho křivky a nekonečný displej totiž dodávají pocit, že držíte něco skutečně drahého a prémiového. Přestože je telefon v pánské dlani poměrně velký, díky své konstrukci se skvěle drží a nijak neklouže. Na některé příkazy ale budete muset použít druhou ruku. Čelní plochu pak pokrývá téměř z celé plochy ochranné sklo s minimalistickými rámečky. Kvůli tomu musel být přizpůsoben prostor pro dvojitou selfie kameru a senzory, nicméně na výřez jsme si téměř okamžitě zvykli a nijak nepřekáží. Sklo kryje velký 6,76-palcový AMOLED displej HDR10+ disponující 90 Hz (240 Hz odezva dotyku), rozlišením 2772 × 1344 px, poměrem stran 18,5:9 a vynikající jemnost 456 PPI. Vlastnostmi i vysokým jasem ho můžeme označit za prvotřídní displej, který patří mezi vlajky. Navíc jsme fanoušky extrémního zaoblení, což u testovaného modelu vypadá opravdu perfektně a jsme příjemně překvapeni.
Rám mobilu je tvořen z kvalitního hliníku a při náklonu pak hází zajímavé odlesky, což znamená, že musíte počítat s tím, že se snadno „upatlá“ třeba od vašich otisků. K dispozici je celkem v pěti variantách, v našem případě se jedná o Mystic Silver, která působí ze všech nejlépe. Pak se bude hodit přibalené pouzdro, které jsme během celého testování ani nesundali. Na jeho horní části najdete hlasitý reproduktor, infraport pro ovládání domácích spotřebičů a citlivý mikrofon pro telefonování. Na stranách pak objevíme dvojici fyzických tlačítek, která slouží primárně pro ovládání hlasitosti, dále pak power on/off tlačítko, které si lze v kombinaci s dalšími gesty přizpůsobit pro konkrétní proces (třeba screenshot obrazovky). Ty jsou v dostatečné vzdálenosti na palec, takže je můžete okamžitě použít i v režimu používání jednou rukou. Spodní část pak nabízí šuplík pro nanoSIM/nanoSD karty, oboustranný nabíjecí konektor USB-C a druhý hlasitý reproduktor. Za zmínku však stojí zadní strana telefonu, která vsází na netradiční zpracování. Huawei totiž použil větší kruhový modul se čtyřmi fotoaparáty a přisvětlovacím bleskem. Ničemu ani nevadí, že lehce vystupuje z těla, na stole se díky vycentrovanému prstenci neviklá. To nemůžeme říct o telefonech, které mají modly na levé straně, jako třeba ty od Applu.
Co se týká technických parametrů, už při samotném představení se Huawei chválil, jaký výkon telefonu integroval. Uvnitř totiž najdeme výkonný, osmijádrový procesor vlastní výroby HiSilicon Kirin 9000 (5 nm) s taktem: 1x 3,13 GHz + 3x 2,54 GHz + 4x 2,05 GHz. Tomu asistuje 24 jádrový grafický čip Mali-G78 a nechybí ani dostatečných 8 GB paměti RAM. Potěší také 256 GB interní úložiště v základu, které je možné rozšířit paměťovou kartou Huawei nanoSD, klasickou microSD kartu tam bohužel nedostanete a pokud potřebujete více prostoru, musíte si tedy o pár stovek navíc připlatit. Případně si můžete zakoupit dražší model s 512 GB úložištěm. Jak již bylo zmíněno, telefon je poněkud větších rozměrů, dle oficiálních informací jsou Rozměry: 162,9 x 75,5 x 9,1 mm, Hmotnost: 212 gramů, takže ho v kapse u kalhot ucítíte. Nechybí ani samozřejmě podpora bezdrátového dobíjení, 3D senzor pro ovládání gesty, HDR, panorama, nebo Bluetooth ve verzi 5.2. Standardem je také Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax a podpora NFC, nebo rychlé dobíjení. Pokud máte rádi technologie zabezpečení, pak si můžete vybrat buď rozpoznávání obličeje přes Selfie kamerku, nebo integrovanou čtečku otisků prstů v oválném otvoru vlevo nahoře, která funguje opravdu bleskově rychle.
Oproti předchozímu modelu se setkáváme s menší kapacitou baterie o celých 100 mAh, nicméně na druhou stranu si nejnovější vlajková loď dokáže poradit s výdrží i po celý den. Co nás ale příjemně překvapilo je rychlé dobíjení. Z 0 na 100 % se přístroj dobije za 45 minut, což je skutečně příjemná hodnota a to díky podpoře 66W rychlonabíjení. Využít můžete i bezdrátové řešení, telefon je totiž kompatibilní s celou řadou bezdrátových Qi nabíječek.
Vzhledem k současným konfliktům se musíte spokojit s vlastním obchodem Huawei App Gallery, nebo jinými alternativy, třeba pro e-mailovou komunikaci. Do telefonu si tak nenainstalujete nic od Googlu a řada aplikací stále čeká na dokončení, což je velká škoda. Prostředí je však opět příjemně jednoduché a přehledné. Všechno potřebné pak najdete v Nastavení, tak jak jste u Androida zvyklí. Jednotlivé předinstalované aplikace není zřejmě třeba rozebírat do detailů, nicméně každá je velmi intuitivní a třeba i samotný fotoaparát nabízí okamžitý přístup ke všem funkcím a nastavení na jedno kliknutí. Huawei Mate 40 Pro jsme v době testování používali s verzí systému Android 10, který je navíc tradičně upraven nadstavbou EMUI 11. Musíme uznat, že po celou dobu testování byl systém stabilní a svižný, přičemž i při větší zátěži neměl žádný problém s animací a dalšími zobrazovacími prvky.
Vyzkoušeli jsme také některé z dostupných aplikací v App Gallery, které se soustředí na testování výkonu. Například AITUTU Benchmark ukázal po kompletním testu skóre 175601 bodů, což je velmi slušný výsledek. Další informace si můžete pročíst v níže přiloženém obrázku. Aplikace CPDT Benchmark zase ukázala poměrně slušné výsledky, co se týká rychlosti zápisu a čtení z interní paměti. Při sekvenčním zápisu dosahoval průměrné hodnoty 711 MB / s a náhodné čtení (4kb) pak 29,98 MB /s. Třetí a poslední aplikace zase otestovala správné fungování procesoru a všech jeho komponentů. Nicméně tyto informace berte spíše jako orientační, telefon v závislosti na spuštěných procesech, nebo v konkrétních situacích může ukázat mírně odlišné výsledky. Důležité je pro nás reálné testování a zpětná vazba telefonu. Ať už jsme zkoušeli nejnovější herní tituly, měli spuštěných více aplikací, nebo přepínali z jedné do druhé, absolutně žádná prodleva, což je určitě důležitější, než čísla z Benchmark testů.
Fotoaparát – jeden z nejlepších na trhu
Pokud se zajímáte o technologie trošku více, rozhodně budete znát DxOMark. Právě Huawei Mate 40 Pro získal v testu nejvyšší hodnocení a v disciplíně mobilního fotografování je považován za nejlepší fotomobil na současném trhu. Na zadní straně telefonu najdeme základní 50Mpx snímač s clonou f/1.9 a optickou stabilizací, který pořizuje základní snímky v rozlišení 12,5 Mpx. Pak je tu superširokoúhlý snímáč s velkorysým rozlišením 20 Mpx a ještě 12Mpx periskopický teleobjektiv s optickou stabilizací a bezztrátovým 5× přiblížením. Přední kamerky jsou dvě, nám jde ale především o tu hlavní s rozlišením 13 Mpx. Ať už si budete prohlížet pořízení snímky kdekoliv, jsou maximálně ostré, barevně věrné a dokonce ani nedochází k deformaci na okrajích obrazu. Obzvlášť parádně fotí za snížených světelných podmínek. Pro videozáznam si pak můžete vybrat z různých formátů a stylů, ať už se jedná o 4K 60 i 30 FPS, Full HD 60 i 30 FPS, kterou pak doplní optická stabilizace obrazu.
Závěrečné hodnocení – Má vůbec nějaké nedostatky?
Přesně to, co jsme od telefonu očekávali, jsme také dostali. Všechny naše představy hravě naplnil, obzvlášť po stránce designu a kvalitou fotoaparátu. Nekonečný displej s parádním AMOLED panelem a nekompromisním výkonem. Troufáme si říct, že se jedná o krále mobilních telefonů, nejen po hardwarové stránce. Mezi další pozitiva rozhodně řadíme spolehlivé odemykání obličejem a nadprůměrné stereo reproduktory, které dokáží vytvořit okouzlující zvuk, ať už jste kdekoliv. Další skvělou vychytávkou je infraport pro ovládání spotřebičů, nebo třeba podpora 5G sítí, která se již brzy stane standardem. Zklamala nás však absence Google služeb, na které se váže třeba bezkontaktní platba. S tím však nic nezmůžeme a musíte si najít odpovídající alternativu. Další překážkou může být také pořizovací cena. V době testování se tento model pohyboval okolo 33 tisíc korun, což osloví spíše skalní fanoušky této značky. Každopádně pokud hledáte maximálně výkonný, elegantní, po všech stránkách spolehlivý smartphone, který se drží současných trendů, pak Huawei Mate 40 Pro doporučujeme všema deseti.
-
Novinky2 roky ago
Huawei zahajuje prodej sluchátek FreeBuds 4
-
Android6 roky ago
Návod: Jak obnovit smazané textové zprávy na telefonu s Androidem?
-
Android5 roky ago
Video: 10 skrytých funkcí na Androidu. Znáte je všechny?
-
Mobily3 roky ago
YouTube: Jak šetřit mobilní data při sledování videa?
-
Novinky2 roky ago
Recenze: Huawei P50 Pro okouzlí svou výbavou a jedinečným designem
-
Android4 roky ago
Chytré hodinky KW10 jako módní doplněk pro každou ženu.
-
Aplikace3 roky ago
Televize Kuki zaznamenala rekordní rok, hlásí 50 000 diváků
-
Android5 roky ago
Recenze: Bluetooth Gamepad Trust GXT 590 pro všechny mobilní hráče.